top of page

TRASY TURNICKIEGO

Tutaj możesz się zainspirować ciekawymi trasami, które startują z rożnych miejsc.

Zazwyczaj są to pętle, które równocześnie są dobrym

miejscem parkingowym lub noclegowym.

Oczywiście można te trasy traktować również trekkingowo. 

Cieszcie się widokami i odwiedzajcie Turnicki o różnych porach roku. 

KILKA WAŻNYCH ZASAD

TURNICKI TO PIĘKNE MIEJSCE DO BIEGANIA I JEST TO RÓWNIEŻ STREFA NADGRANICZNA

  • parkujcie zawsze w wyznaczonych miejscach

  • miejcie przy sobie dokument tożsamości

  • wyłączcie roaming - koszty mogą być wysokie

  • zgłoście zamiar biegu przy samej granicy
     

Dla tras po Połoninach i z Kwaszeniny - Placówka Straży Granicznej w Wojtkowej​ (785 903 590)

Dla tras na Żytnem - Placówka Straży Granicznej w Huwnikach (797 337 804)

Szlak Przyjaźni 17 km / 356 m

Przegląd tras zaczynamy od szlaku będącego inicjatywą obywatelską. Łączy on Dolinę Borysławki i Rezerwat Kopystanka. Bardzo zróżnicowana trasa: odcinek leśny, szutrowy, kawałek asfaltu, murawy wylesionego wzniesienia Kopystanki. Przepiękne widoki. Ciekawostką tego szlaku jest to, że nie zbiega on z Kopystanki szlakiem żółtym, lecz polną niezwykle widokową drogą, która nagle skręca w dół do Rybotycz. 

Na koniec koniecznie zamówcie w Gospodarstwie pierogi. 

Start i meta: Gospodarstwo "Nad Potokiem" Rybotycze

Parking: Do Gospodarstwa wjeżdżamy przez bród

Jest też niewielki parking przed brodem.

Autor: Kamil Zarański

Połoninki Arłamowskie 11 km / 327 m

Trasa wiedzie spod Hotelu Arłamów w kierunku Przełęczy pod Suchym Obyczem 572 m npm. Następnie wspinamy się na Połoniny, z których roztacza się wspaniały widok na Bieszczady. Trasa wiedzie przez to cudne miejsce na zachód pod samą granicę. Koniecznie zabierzcie dokument tożsamości, który trzeba okazać w razie kontroli Straży Granicznej. Uważajcie - w tym miejscu zasięg telefonu łapie ukraińskie sieci, co może powodować dodatkowe koszty. Po zbiegu z połonin wracamy w stronę Przełęczy przez obszar, w którym przed wysiedleniami znajdowała się wieś Arłamów. 

Start i meta: Hotel Arłamów****

Parking: Na terenie Hotelu, nie parkujcie przy drodze

Autor: Adam Czajkowski

Pasmo Jamnej i Grąziowa 19 km / 510 m

Spod Hotelu Arłamów zbiegamy do Doliny Jamnej i wąskim asfaltem docieramy do drogi powiatowej (ok 100 m przeprawy). Następnie docieramy do zielonego szlaku i rozpoczynamy podbieg na Jamną (segment). Stopniowo szlak zacznie zanikać w dzikości, więc w pewnym momencie skęcamy z niego w lewo i zbiegamy pięknymi łąkami, ciesząc się widokiem na wysiedloną wieś Grąziowa. Wracamy starą drogą wyłączoną z ruchu.

Start i meta: Hotel Arłamów****

Parking: Na terenie Hotelu, nie parkujcie przy drodze

Autor: Adam Czajkowski

Kapliczki od Huwnik 10 km / 280 m

Od Punktu widokowego biegniemy wzdłuż rzeki Wiar - kawałek asfaltem i następnie zielonym szlakiem w prawo skręcamy w kierunku kapliczek. Zaczyna się całkiem syty podbieg (zrobiłam tam segment). Na górze łapiemy asfalt i biegniemy chwilę przez Kalwarię Pacławską. Od skrzyżowania jeszcze kawałek asfaltu i na najwyższej agrafce skręcamy w prawo w las przy czerwono białych znakach. Trzymajcie się ściśle tracka, ponieważ mapa pokazuje początek ścieżki nieco niżej. Ten piękny skrót wyprowadza na kolejny podbieg do samotni św. Magdaleny. Warto zobaczyć to miejsce. Następnie zbiegamy do Nowosiółek Dydyńskich i wracamy do Huwnik asfaltem.  

Start i meta: Punkt widokowy "Flisz węglanowy w Huwnikach"

Parking: Sporo miejsca przed sklepem ABC i obok szkoły

Autor: Natalia Klamut

Żytne z Huwnik 16 km / 430 m

Od parkingu biegniemy wzdłuż rzeki Wiar, przeprawiamy się mostem i kawałek przed kapliczką schodzimy z asfaltu na ścieżkę. Czeka Was przeprawa przez dziurawy i śliski mostek, sklejony na szybko przez lokalesów skracających drogę do sąsiedniej wsi. Przejście ciekawe, zwłaszcza zimą :) Następnie dobiegacie do Makowej i skręcacie w lewo, na górkę. Przybywa błota i otwierają się coraz ładniejsze widoki, trasa biegnie polami do Leszczyn i Paprotna. Stamtąd zdobywacie wylesione wzniesienie Żytne, z którego przepięknie widać cały Turnicki oraz stronę ukraińską. Zbieg z Żytne do Pacławia i Kalwarii (segment). Dodatkowy zbieg do strumyka, przez charakterystyczny las, zazwyczaj suchy, w którym pełno nie zaznaczonych na mapie ścieżek. Dalej czerwonym, koło kapliczek, do asfaltu (śliski zbieg) i szosą do Huwnik. 

Start i meta: Punkt widokowy "Flisz węglanowy w Huwnikach"

Parking: Sporo miejsca przed sklepem ABC i obok szkoły

Autor: Natalia Klamut

Połoninki z Kwaszeniny 14 km / 273 m

To wariant trasy po niezwykle widokowych Połoninach, poprowadzony z wygasłej wsi Kwaszenina. To niesamowity krajobraz opuszczonych budynków i zniszczonej czasem drogi. Docieramy do Połonin, które polecamy biegać ze wschodu na zachód, wówczas macie przed oczami piękne widoki na Bieszczady i ukraińską stronę.

Pamiętajcie o zabraniu dowodu tożsamości. Zlecamy zgłoszenie trasy do placówki Straży Granicznej w Wojtkowej (785 903 590)

Start i meta: Wygasła wieś Kwaszenina

Parking: Poproście o możliwość zaparkowania w Volf Camp

Nie parkujcie w Kwaszeninie - na wjeździe jest zakaz ruchu

Autor: Adam Czajkowski

Podbiegi na Kopystankę 11 km / 267 m

Wracamy na Kopystankę. Trasa szlakiem żółtym z centrum Rybotycz. Docieramy nim na szczyt wzniesienia i zbiegamy. Można zafundować sobie dwie, trzy rundy. Aby nie zbiegać tym samym szlakiem, proponujemy wariant widokowy. Po skończeniu trasy wpadnijcie na mineralną do sklepu na przeciwko. 

Start i meta: Rybotycze przy domu Sołtysa :)

Parking: Nasz Sklep na przeciwko (ustalcie w sklepie)

Autor: Adam Czajkowski

Borysławka i Zbieg z Działu
6 km / 160 m

Krótszy wariant przebieżki lub spaceru Doliną Borysławki. Wielokrotnie przekraczamy strumień o tej samej nazwie. Nacieszcie się ciszą doliny, która kiedyś tętniła życiem. Po wyjściu na Dział skręcamy ostro w prawo na szutrowy zbieg. Obie części trasy mają rozpisane segmenty na Stravie. 

Start i meta: Gospodarstwo "Nad Potokiem" Rybotycze

Parking: Do Gospodarstwa wjeżdżamy przez bród

Jest też niewielki parking przed brodem.

Autor: Adam Czajkowski

WKRÓTCE JESZCZE WIĘCEJ TRAS

 

Chcesz zgłosić ciekawą trasę, napisz do nas!

bottom of page