top of page
1 Połoniny.jpg

POŁONINY TRAIL
48 KM

Połoniny Trail to nasza duma. Trzy słowa opisujące tę trasę to przestrzeń, krajobraz i wolność. To festiwal widoków, połonin i łąk oraz dobrze zachowanych fragmentów podgórskiej buczyny karpackiej. Trasa jest również niesamowitym spotkaniem z historią - puste doliny wysiedlonych miejscowości, dwie trzecie trasy to zupełnie wyludnione obszary. Trzy zabytkowe cerkwie. Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej to najstarsza zachowana cerkiew w Polsce. Odcinki gęstego lasu z ogromnymi bukami - Suchy Obycz, Kanasin i Kopystanka. Przeprawa przez Wiar brodem i finisz trasy z widokiem na cały Turnicki. Połoniny Trail to maraton, który zapada głęboko w serce. 

Zdjęcia: Joanna Gremska

DYSTANS

48 KM

PRZEWYŻSZENIE

1229

SPADEK

1203

LIMIT

9 H

PUNKTY ODŻ.

3

Pliki

Tutaj możesz pobrać obowiązkowy track i mapę.  

Uwaga!
Pliki będzie można pobrać przed biegiem.

Trasy mogą się nieznacznie zmienić. 

2 points itra.png

Informacje
Techniczne

Zapoznaj się z tymi informacjami, aby dobrze przygotować się do startu. Szczegółowe dane tras pochodzą z wyceny ITRA i mogą różnić się od innych aplikacji. 

Szczegóły Trasy

Długość Trasy: 48,8 km

Suma przewyższeń: 1229 m
Suma spadków: 1203 m

ITRA 2

Mountain Level 3

Finisher Level 210

Limit czasowy 9 h

Limit zawodników 100

Start: godzina 7:00 w Huwnikach

Przejazd do Huwnik autokarem organizatora
- odjazd o 6:30 z Boiska w Rybotyczach

Biuro Zawodów wydaje pakiety w piątek 20 czerwca od 15: do 21:00

oraz w dniu startu 21 czerwca od 5:30 do 6:20

Meta: Boisko w Rybotyczach

W Biurze Zawodów będzie można zostawić Depozyt

(bez wartościowych przedmiotów)

2

Punkty Odżywcze

Na trasie 3 punkty odżywcze:

Przełęcz pod Suchym Obyczem: 16 i 24 km

Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej: 38 km

Również na mecie będzie posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. 

3

Wyposażenie Obowiązkowe

  • aktywny telefon przez cały czas trwania Zawodów

  • czapka chroniąca przed intensywnym słońcem

  • chusta wielofunkcyjna

  • kurtka biegowa letnia

  • numer startowy w widocznym miejscu

  • dowód osobisty lub paszport

  • wgrany track z przebiegiem trasy (prosimy o pobranie przed Zawodami)

  • napełniony pojemnik na napoje o łącznej pojemności minimum 1L

  • własny kubek i sztuciec (na punktach odżywczych nie będzie jednorazowych naczyń)

4

Wpisowe

Do 21 marca - 199 zł

Do 20 maja - 249 zł

Do 21 czerwca - 280 zł

Etapy Trasy

01

Połoninki Pacławskie

Kładka na Sopotniku wyprowadza na kserotermiczne murawy Makowej. Wylesiony Grzbiet Leszczyński pozwala zobaczyć po lewej zabudowania Kalwarii, a po prawej Kanasin. Zbiegając z grzbietu mijamy drewnianą cerkiew i wspinamy się na Żytne. Turnicki natychmiast nagradza nas widokami. Po stronie ukraińskiej Płaskowyż Chyrowski, a my zbiegamy Połoninami Kalwaryjskimi na Przełęcz pod Kiczerą. Tu przed wysiedleniami mieściła się wieś Paportno. Po lewej stronie drogi zobaczycie zabytkowy cmentarz, który po niej pozostał. Jesteśmy przy samej granicy.

03

Suchy Obycz

Najwyższy masyw Turnickiego stał się już legendą. Ogromne buki i siła przyrody jest tutaj potężna. Jeszcze do niedawna zarośnięty żółty szlak, dzięki naszemu bieganiu stał się obecnie ciekawym singlem. Nie można go jednak lekceważyć - ten nierówny teren będzie techniczny i wymagający uwagi, a przewrócone drzewa spowolnią walczących o pudło. Suchy Obycz jest najwyższym wzniesieniem trasy. Szlak żółty sprowadzi nas stromym zbiegiem do Doliny Niemieckiej, gdzie brodem przekroczymy potok Turnica.

02

Połoniny Arłamowskie

Teraz wygodną szutrówką przez lasy na Przełęcz pod Suchym Obyczem, gdzie czeka na Was punkt odżywczy. Stąd już prosto na Połoniny Arłamowskie. To jeden z największych hitów Turnickiego. Docieramy tam przez Stary Arłamów - po wsi pozostała pusta dolina. Kluczowy moment trasy to podbieg na Ralce - stąd w lewo na Połoniny i nagle niesamowite widoki. Po ukraińskiej stronie zewnętrzny Łuk Karpat, przechodzi stopniowo w Park Narodowy Beskidów Skolskich. Bieszczady mamy po lewej ręce. Jest cudnie! Po 9 km pętelki wracamy na punkt odżywczy.

04

Połoninki Rybotyckie

Po Suchym Obyczu zanurzamy się w dziki Kanasin i stamtąd szutrówką zbiegamy do brodu na Wiarze. Po chwili punkt odżywczy przy Cerkwi św. Onufrego (najstarsza cerkiew w Polsce). Teraz wspinamy się na ostatnie wzniesienie trasy. Rezerwat Przyrody Kopystanka chroni murawy kserotermiczne ze stanowiskiem rzadkiego ostrożenia siedmiogrodzkiego. Mijamy szczyt o 200m i następuje zbieg przez Kopysno na Połoninki Rybotyckie, z cudownym widokiem na cały Turnicki i Żytne, gdzie zaczynał się nasz maraton. 

bottom of page