Ciekawe Miejsca
Przedstawiamy Wam kilka ciekawych miejsc, które warto zobaczyć.
Jest ich oczywiście dużo więcej - nasz zespół pracuje nad stworzeniem pełnej bazy.
Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej – murowana cerkiew obronna, najstarsza zachowana cerkiew na ziemiach polskich. Architektura utrzymana jest w stylistyce gotyckiej, we wnętrzu najstarszym elementem jest prezbiterium z przełomu XIV i XV w. Na ścianach świątyni, w części prezbiterium i nawy, możemy podziwiać częściowo zachowane polichromie.
Rybotyckie Akcje Artystyczne to inicjatywa mająca na celu organizowanie różnorodnych wydarzeń artystyczno kulturalnych na terenie pięknej wsi Rybotycze jak i na terenie całej gminy Fredropol. Organizowany corocznie plener rzeźbiarski jest okazją do podejrzenia procesu tworzenia rzeźb i rozmowy o powstających pracach. Prace Jacka Wydrzyńskiego i Mirosław Orłowskiego spotkać można m.in. w Nowosiółkach Dydyńskich, Posadzie Rybotyckiej, Dynowie, Radymnie czy Przemyślu, a także poza granicami kraju.
Pani Stanisława Cielniak - twórczyni, kuratorka i przewodniczka najbardziej niezwykłego muzeum w regionie. W jej mini muzeum odnajdziecie historię Rybotycz skondensowaną w drewnianym domku. Zaskakująco złożona przeszłość miejscowości i jej mieszkańców doskonale prezentowana jest przez opiekunkę tego miejsca, a sama wizyta w muzeum powinna znaleźć się na celowniku każdej wyprawy w ten region.
Wytwórnia produktów z derenia
Rodzinne przedsiębiorstwo od trzech pokoleń zajmujących się wytwarzaniem produktów z derenia. Od wielu lat poszukują dawnych przepisów wykorzystujących dereń jadalny, które później adaptują do współczesnych potrzeb, nie bojąc się również eksperymentów.
O rzemieślniczym charakterze projektu świadczyć może sezonowa dostępność produktów. Stacjonarny sklep Rysia Podkarpackiego znajduje się przy Arboretum w Bolestraszycach.
Choć Kalwaria Pacławska to fascynujące miejsce kultu religijnego
i cel podróży tysięcy katolickich pielgrzymów to warto ją odwiedzić niezależnie od wyznania. Poza Klasztorem Franciszkanów i Bazyliką Mniejszą oraz poukrywanymi wśród wzgórz kapliczkami znajdziecie tu również drewnianą wieżę widokową oraz zabytkowy zespół zabudowy małomiasteczkowej z drugiej połowy XIX wieku.
Wieś Arłamów
Z nazwą tą kojarzy się luksusowy Hotel Arłamów. Sama historyczna miejscowość Arłamów położona była nieco bardziej na wschód. Dziś nie ma śladu po jej zabudowaniach. Znajdujące się nieopodal Połoninki Arłamowskie oferują piękne widoki. Przy dobrej pogodzie widać ośnieżone szczyty Bieszczad.
Uniwersytet Ludowy w Nowych Sadach rozpoczął swoją działalność 17 września 2021 roku. Misją uniwersytetu jest zachowanie wielokulturowego materialnego i niematerialnego dziedzictwa lokalnych wspólnot wiejskich, a także wzmacnianie lokalnej tożsamości. Działania kierowane są do mieszkańców wsi, ale do każdej otwartej na naukę osoby. Prowadząc warsztaty dbają o zachowanie tradycyjnego rzemiosła oraz o wspieranie i zachowanie tradycji w tego regionu. Obecna siedziba Uniwersytetu mieści się w budynku szkoły będącym niegdyś żydowską karczmą.
Pierwsza udokumentowana wzmianka o Grąziowej pochodzi z 1469 r. Należący do polskiego rodu Rybotyckich teren został zasiedlony w wyniku akcji kolonizacyjnego przez Rusinów (Ukraińców). Przez kolejne stulecia wchodziła w skład klucza rybotyckiego i wraz z nim zmieniała właścicieli. Przed II wojną światową było tu już ponad 200 domów i prawie 1500 mieszkańców. Obecnie pozostałościami po dawnej Grąziowej są 3 domy.
Nieistniejąca już wieś Borysławka położona była w dolinie potoku o tej samej nazwie, pomiędzy wzgórzami Zapust i Łysa. W tym, jak i w wielu innych przypadkach, jedynymi świadkami historycznych wydarzeń są podmurówka cerkwi, układy pól i terenu, wciąż żywe drzewa owocowe czy pozostałość cmentarza w postaci ukrytych w lesie metalowych krzyży.