top of page
_XT32664.jpg

POMOCNA WODA
70+ KM

Pomocna Woda obiega cały Turnicki i pokazuje jego tajemnice najpierw w części południowej - Park Krajobrazowy Gór Słonnych, a następnie w północnej - Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Nazwa trasy pochodzi od źródełka, które znajduje się na jej początku, ale jest również szerszym symbolem ze względu na Źródła Wiaru, które miniemy na Brańcowej - najwyższym wzniesieniu trasy. Pomocna Woda korzysta z kluczowych szlaków Pogórza i najpiękniejszych miejsc Turnickiego, aby pokazać jego piękno i różnorodność. Na trasie zobaczycie wspaniałe lasy karpackie, w wielu miejscach rozmiary buków i jodeł sprawią, że zatrzymacie się w zachwycie. Trasa prowadzi przez cudne łąki i połoniny, gdzie istnieje duża szansa na spotkanie orła przedniego lub orlika krzykliwego, które uwielbiają takie otwarte przestrzenie. Kluczowe pasma i masywy: Bziany, Chwaniowa, Roztoki i Suchego Obycza budują łagodny górski klimat tej trasy. Odwiedzicie malownicze spokojne doliny, w których nieliczne domy tworzą ciche wioski lub ich pozostałości. Zobaczycie także tajemnice Księstwa Arłamowskiego, a nasze punkty odżywcze, zlokalizowane w ciekawych miejscach dodatkowo umilą Wam bieg. Wszystko to w najdłuższy dzień roku. 

Zdjęcia: Monika Kwiecień i Jakub Kalinowski

DYSTANS

71 KM

PRZEWYŻSZENIE

1638

SPADEK

1616

LIMIT

12 H

PUNKTY ODŻ.

4

Pliki

Tutaj możesz pobrać obowiązkowy track i mapę.  

Uwaga!
Pliki będzie można pobrać przed biegiem.

Trasy mogą się nieznacznie zmienić. 

3 points itra.png

Informacje
Techniczne

Zapoznaj się z tymi informacjami, aby dobrze przygotować się do startu. Szczegółowe dane tras pochodzą z wyceny ITRA i mogą różnić się od innych aplikacji. 

Szczegóły Trasy

Długość Trasy: 71,69 km

Suma przewyższeń: 1638 m
Suma spadków: 1616 m

ITRA 3

Mountain Level 2

Finisher Level 280

Limit czasowy 12 h

Limit czasowy pośredni 7 h - punkt odżywczy Volf Camp 38 km

Limit zawodników 80

Przepak na 38 km

Start: godzina 5:00 w Birczy

Przejazd autokarem organizatora o 4:20 z Boiska w Rybotyczach

Biuro Zawodów wydaje pakiety w piątek 20 czerwca od 15:00 do 21:00

oraz w dniu biegu 21 czerwca od 3:30 do 4:10

Meta: Boisko Rybotycze

2

Punkty Odżywcze

Na trasie 4 punkty odżywcze:

Pasmo Chwaniowa: 23 km

Ośrodek Volf Camp (ciepły posiłek, możliwy przepak): 38 km

Przełęcz pod Suchym Obyczem: 47 km

Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej: 60 km

Również na mecie będzie posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich. 

3

Wyposażenie Obowiązkowe

  • aktywny telefon przez cały czas trwania Zawodów

  • czapka chroniąca przed intensywnym słońcem

  • chusta wielofunkcyjna

  • kurtka biegowa

  • numer startowy w widocznym miejscu

  • dowód osobisty lub paszport

  • wgrany track z przebiegiem trasy (prosimy o pobranie przed Zawodami)

  • napełniony pojemnik na napoje o łącznej pojemności minimum 1L

  • własny kubek i sztuciec (na punktach odżywczych nie będzie jednorazowych naczyń)

  • folia NRC

4

Przepak

Rzeczy spakowane w worek oddajecie na starcie w Birczy
(można je mieć jeszcze przy sobie w autokarze - ranek może być chłodny)

Obsługa nakleja na worek numer taki sam, jak startowy

Przepak pojawi się na punkcie w Ośrodku Volf Camp na 38 km

Możliwość skorzystania z toalety w budynku

Worki odbieramy na punkcie i na mecie okazując numer startowy 

5

Wpisowe

Do 21 marca - 249 zł

Do 20 maja - 299 zł

Do 21 czerwca - 350 zł

Etapy Trasy

01

Andzionki

Biegową ultra przygodę zaczynamy na ścieżce snującej się po wzniesieniu Andzionki. Ścieżka raz sprowadza nas w głąb typowych dla Pogórza jarów, a raz wynosi na wzniesienia. Na jednym z nich znajdziemy Źródełko Pomocna Woda. Na całej trasie nie ma wiele asfaltu, ale teraz złapiemy Czerwony Szlak Przemysko-Sanocki i polecimy 4 km wąską asfaltówką przez las wzdłuż Rezerwatu Reberce. Nagle szlak skręci w prawo, a my wraz z nim polecimy w Pasmo Bziany. Czeka nas tu łagodny podbieg i piękne widoki na następną część trasy - Chwaniów. Pasmo, na którym znajdują się dwa niezwykłe rezerwaty. 

03

Brańcowa i Roztoka

Przed nami dwa najwyższe wzniesienia trasy, ale na Brańcową (677 m) Chwaniów wyprowadza bardzo łagodnie. Na tym wzniesieniu, kawałek na północ od oznaczeń szczytu, w lesie znajdują się Źródła Wiaru. Tę główną rzekę Turnickiego spotkacie jeszcze dziś w Posadzie Rybotyckiej, gdzie przekraczamy ją brodem. Teraz zbiegamy z Brańcowej łąkami -  i po przekroczeniu drogi zaczniemy podbieg na Roztokę (641 m). W końcu pora zjeść coś ciepłego. Zbiegając z Roztoki przestronną szutrówką możecie już myśleć o zupie i przepaku w Ośrodku Volf Camp na 38 km trasy. Są to dawne koszary. 

05

Suchy Obycz

Najwyższy masyw Turnickiego stał się już legendą. Ogromne buki i siła przyrody jest tutaj potężna. Jeszcze do niedawna zarośnięty żółty szlak, dzięki naszemu bieganiu stał się obecnie ciekawym singlem. Nie można go jednak lekceważyć - ten nierówny teren będzie techniczny i wymagający uwagi, a przewrócone drzewa spowolnią walczących o pudło. Suchy Obycz jest najwyższym wzniesieniem drugiej połowy trasy. Szlak żółty sprowadzi nas stromym zbiegiem do Doliny Niemieckiej, gdzie brodem przekroczymy potok Turnica. Turnica kilka kilometrów dalej wpada do Wiaru.

02

Chwaniów

Po przekroczeniu drogi rozpoczyna się podbieg na Pasmo Chwaniowa, a wraz nim prawdziwe czary. Obszar ten należy do Karpat Wschodnich. Szlak czerwony waha się czy być leśnym duktem czy singlem. Wprowadza w bajkowy las, typowy dla tej części Karpat. Ogromne sosny, które trudno objąć. W pewnym momencie pozostawimy szlak czerwony i pobiegniemy starym szlakiem Wojaka Szwejka. Trasa wiedzie wzdłuż dwóch rezerwatów: Nad Trzciańcem i Chwaniów, a pomiędzy nimi na przełęczy zaskoczy Was miło nasz punkt odżywczy. Hasło na tę część trasy: podziwiaj las! Wyjątkowy i piękny. Dobry na wszystko.

04

Połoniny Arłamowskie

Zanim przedostaniemy się na Połoniny Arłamowskie, czeka nas jeszcze Kwaszenina. To opuszczone wojskowe gospodarstwa rolne. Niesamowity widok. Trasa wiedzie tu pod samą granicą. Do Połonin będących jednym z największych hitów Turnickiego docieramy przez Ralce. Kluczowy podbieg w tej części trasy - stąd w lewo na Połoniny i jak na otwartej dłoni niesamowite widoki. Po ukraińskiej stronie zewnętrzny Łuk Karpat, przechodzi stopniowo w Park Narodowy Beskidów Skolskich. Chwaniów teraz mamy po lewej ręce. Jest cudnie! Po zbiegu z Połonin docieramy na kolejny punkt odżywczy.

06

Połoninki Rybotyckie

Po Suchym Obyczu zanurzamy się w dziki Kanasin i stamtąd szutrówką zbiegamy do wspomnianego wcześniej brodu na Wiarze. Po chwili punkt odżywczy przy Cerkwi św. Onufrego (najstarsza cerkiew w Polsce). Teraz wspinamy się pod ostatnie wzniesienie trasy. Rezerwat Przyrody Kopystanka chroni murawy kserotermiczne ze stanowiskiem rzadkiego ostrożenia siedmiogrodzkiego. Mijamy szczyt o 200 m i następuje zbieg przez Kopysno na Połoninki Rybotyckie, z cudownym widokiem na cały Turnicki, który właśnie przebiegliśmy.

bottom of page