POŁONINKI ARŁAMOWSKIE
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #1
Połoninki najlepiej przejść idąc w kierunku wschodnim. Wówczas przed nosem mamy wspaniały widok na Bieszczady i stronę ukraińską.
Ścieżka doprowadza pod samą granicę (zabierzcie dokumenty), gdzie skręcamy w prawo na starą drogę prowadzącą przez nieistniejącą już
wieś Arłamów. Obecnie przez Połoniny nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny, jednak znajdziecie je bez trudu w pobliżu znanego Hotelu Arłamów. Idąc od hotelu pętla po Połoninach to ok 10 km.
Foto: Joanna Gremska
SUCHY OBYCZ
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #2
Uznawany za najwyższy szczyt Turnickiego. Biegnąc pomiędzy wielkimi bukami doświadczysz tu potężnej siły lasu. Przez kluczowe wzniesienie masywu prowadzi żółty szlak. W tym roku przybrał on postać singla, zaskakującego co kawałek nowymi przeszkodami. Wspaniała trasa.
Mimo że biegamy tędy często, pokrzywy szybko się podnoszą.
Suchy Obycz jest techniczny, ale łatwo łączy się z Połoninami i Żytnem.
Foto: Bartek Bodzek
ŻYTNE
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #3
Wylesione wzniesienie otwierające wspaniałe widoki. Na szczycie stoi wiata, będąca własnością prywatną. Z miejsca tego widać doskonale różnorodność krajobrazową Turnickiego. Patrząc w kierunku północnym zobaczycie Kalwarię Pacławską. Następnie obracając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara na północnym wschodzie widać wyraźnie, jak Turnicki przechodzi w krajobraz nizinny. Na południowym wschodzie zewnętrzny Łuk Karpat płynie w kierunku Parku Narodowego Beskidów Skolskich. Na południu wyłaniają się Bieszczady, a na zachodzie Masyw Suchego Obycza. Na północnym zachodzie dostrzeżecie charakterystyczny do połowy zalesiony szczyt Kopystanki, z którego pięknie widać Żytne.
Foto: Monika Kwiecień
KOPYSTANKA
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #4
Kopystanka to Rezerwat Przyrody chroniący murawy kserotermiczne oraz las z dobrze zachowanymi fragmentami żyznej buczyny karpackiej. Kopystanka to również wspaniałe miejsce widokowe, z którego w kierunku południowym zobaczycie całą panoramę Turnickiego. Szczyt jest dobrze skomunikowany szlakami czerwonym i żółtym. Waszej uwadze polecamy również Połoninki Rybotyckie i wspaniałe widoki ze wschodniej części wzniesienia, przez które prowadzi z Kopystna droga polna wyprowadzająca na Cmentarz Żydowski w Rybotyczach.
Foto: Bartek Bodzek
PASMO JAMNEJ
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #5
Podłużne pasmo rozdziela doliny Jamnej i Grąziowej. Poznacie je na mapie po szlaku zielonym. Biegnąc od Przełęczy pod Jamną szlak wygląda wspaniale, jednak stopniowo zaczyna pochłaniać go las. Biegniemy konsekwentnie singlem prowadzącym grzbietem pasma. Kilka zwalonych drzew na trasie nie zniechęca nas. Dwa z nich da się obejść, a trzecie trzeba pokonać górą lub dołem. Następnie możemy zbiec w lewo cudnymi łąkami do Grąziowej lub lecieć do końca, a wówczas zielony szlak wyprowadzi nas na zabytkowy cmentarz w Grąziowej.
Foto: Bartek Bodzek
BRAŃCOWA
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #6
Szczyt 677 m n.p.m. na południowej granicy Turnickiego. Wspaniały biegowy szlak czarny (Wojaka Szwejka) przez Rezerwat Chwaniów oraz szlak niebieski pomagają w nawigacji. Tuż poniżej szczytu nieoznaczone źródła Wiaru. W kierunku północnym idealne połączenie na Roztokę. W kierunku wschodnim widokowy zbieg do Liskowatego. Wspaniałe trasy.
Foto: Jakub Kalinowski
BORYSŁAWKA
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA TURNICKIEGO #7
Borysławka to dolina, która ma w sobie ciche ukryte piękno. Trzeba chwilę poczekać i wsłuchać się w historię tego miejsca, aby umieć je dostrzec.
To miejsce szczególne. Przed wysiedleniami było tu ponad sto gospodarstw i prawie tysiąc mieszkańców. Dziś są tu jedynie pozostałości cerkwi i cmentarza. Ukryta w lesie historia i spisane opowieści dawnych mieszkańców. Borysławkę odebrała przyroda. Myśleliśmy, że tak zostanie. Jak wygląda ona dzisiaj - oceńcie sami. Dolina wyprowadza na Dział wodny i Staszów, skąd szutrówką można przedostać się na Suchy Obycz.
Foto: Adam Czajkowski
Turystyka i Sport
Celem tej strony jest turystyczna aktywacja obszaru Pogórza Przemyskiego.
Ze względu na historię, ten cichy zakątek Polski jest dziś wspaniałym miejscem odpoczynku.