top of page

TURNICKI

PIĘĆ KRAJOBRAZÓW

Drodzy Biegacze i Ultrasi!

Zapraszamy Was w wyjątkowe miejsce. Niektórzy twierdzą, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc Polski, którego wartość​ jest wymieniana zaraz po Białowieży. 

My nie jesteśmy przyrodnikami - patrząc na to miejsce, zobaczyliśmy głównie białą plamę na mapie polskich Biegów Ultra. Tutaj w niesamowity sposób przenika się Pięć Krajobrazów.

Górski, wyżynny i nizinny, a także odmienny krajobraz Karpat Zachodnich i Wschodnich. Daje to niesamowite połączenie i możliwości biegowe.

Miejsce to, zwane Bramą Karpat Wschodnich, na skutek niesamowitej historii ostatnich lat stało się cudownym obszarem do odpoczynku, regeneracji i rozwoju. Od pierwszego dnia, kiedy pobiegłem Doliną Borysławki w słoneczny majowy dzień, wiedziałem, że znalazłem coś bezcennego. Kolejne miesiące to był czas, kiedy razem z przyjaciółmi wysłuchaliśmy historii mieszkańców i przyjezdnych i to upewniło nas, że chcemy się podzielić tym z biegaczami i zaprosić Was na bieg, który pokaże piękno tego miejsca. 

Praca przy tworzeniu UTR okazała się dla nas jednym z najpiękniejszych życiowych projektów, a nasze przyjaźnie, kryzysy i wspólne godziny na trasie będą już na zawsze z nami!

_M3_8897.jpg
Giving Back
_XT35839.jpg
CUDNE MANOWCE

Chcemy być z Wami szczerzy, że Turnicki to piękne miejsce, ale również miejsce trudne jeśli chodzi o teren. Poświęciliśmy tygodnie na przeczesywanie jego dzikich ostępów, aby finalnie zaproponować trasy, które łączą najciekawsze miejsca obszaru i swoją trudnością odpowiadają oczekiwaniom biegaczy. 

 

Jak wiecie w górach przyroda układa się reglami. Im wyżej, tym bardziej surowe warunki i mniej roślinności. Turnicki jest położony nico niżej niż sąsiednie Bieszczady - miał klimat łagodniejszy, a przez długie lata był także wyłączony z gospodarki leśnej. Powstał tu ośrodek wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów - długie na 80 kilometrów ogrodzenie wyłączyło teren, który na lata stał się owianym tajemnicą Księstwem Arłamowskim

To wszystko wpłynęło na to miejsce, a nasze dzisiejsze bieganie tu, to często bardzo dzikie bieganie. Po długim czasie weryfikacji tras proponujemy nie tylko główną trasę UTR, ale również wiele krótszych tras, z których będziecie mogli skorzystać za każdym razem, kiedy tu przyjedziecie. 

Zachęcamy Was do biegowego i turystycznego odwiedzania tego obszaru. Możecie tu skorzystać z nowoczesnego Hotelu, jak również z tradycyjnych gospodarstw i kwater. Przygotowaliśmy dla Was niezbędne informacje o Bazie Noclegowej i Ciekawych Miejscach Turnickiego tak, aby można było z nich skorzystać solo lub z bliskimi. 

WYSIEDLENIA

Borysławka, Jamna, Grąziowa to doliny o spokojnym i harmonijnym krajobrazie, ale to także nazwy wygasłych wsi. Podczas Akcji Wisła, głównie w latach 1945 i 1947, mieszkańcy tych miejscowości zostali wysiedleni w głąb Ukrainy. W następnych latach przesiedlano również na Ziemie Zachodnie. 

Ultra Turnicki - trasa 65 km - został poprowadzony tak, aby można było odwiedzić wysiedlone wsie. 

W pierwszej części trasy biegniemy Doliną Borysławki. Wieś ta według spisu z 1921 roku liczyła 110 domów i 630 mieszkańców. W 1939 roku na 810 mieszkańców 780 deklarowało narodowość ukraińską. Nie będziecie w stanie uwierzyć w to, co w tej dolinie zobaczycie dziś. Miejsce to zupełnie odebrała przyroda. 

Nasz bieg prowadzi również przez Jamną i Grąziową. W obu dolinach wsie składały się z kilkuset domów. Dziś pozostały po nich jedynie niesamowitych kształtów drzewa owocowe. 

_XT35493.jpg
Giving Back
edc_49.jpg
CZTERY ŹRÓDŁA

Lasy w Turnickim ​to naturalne bukowo-jodłowe lasy wodochronne. Stare lasy magazynują więcej wody, niż są w stanie zgromadzić wszystkie śródlądowe zbiorniki retencyjne. Dlatego nawet w suche dni las ten lubi być pełny życia i grząski. 

Trasy poprowadziliśmy w taki sposób, aby poznać kluczowe miejsca Turnickiego. Ci z Was, którzy pobiegną Reliktowe Źródła 65 km, będą mogli poznać cztery najważniejsze rzeki i strumienie Turnickiego. 

Borysławka - Turnica - Jamninka - Wiar. 

Największej rzece Turnickiego - Wiarowi - poświęcamy trasę maratonu, która dostała nazwę Przełom Wiaru 42 km. Kluczowa część tej trasy poprowadzona blisko rzeki, da Wam możliwość schłodzenia się. Wiar oceniany jest na jedną z najczystszych rzek Polski. 

bottom of page